İş fikri yaratmak

İş fikri yaratmak konuştuğum birçok kişiye zor bir işmiş gibi görünüyor. Halbuki bir kez o ilk ataletinizi yendiğinde ne kadar kolay bir iş olduğunu anlıyorsunuz ve sürekli yeni fikirler bulmak istiyorsunuz.

Yeni bir iş fikri bulmak James Altucher’ın dediği gibi “Idea Sex”, yani fikirlerin seks yapması demek. Örneğin; Taksi + Nakitsiz yolculuk = Uber, Boş duran oda + otel = Airbnb, Kitap + Sosyal Medya = Goodreads, Muhabbet Kartları + App = Talcards…

Zaten bulduğunuz fikirleri emin olun %99.9 ilk düşünen siz olmuyorsunuz. Mutlaka başka birileri aynı fikri sizden düşünmüştür. Ama ya bir yere yazmamıştır ve unutmuştur, ya yapacak zamanı, enerjiyi ve cesareti bulamamıştır veya belki de çoktan yapmıştır ve sizin haberiniz yoktur.

Asıl problem çoğu zaman “o” fikri bulmak değil, bulduğunuz fikri uygun bir iş modeline oturtmak ve sonraki süreçte herşeyin düzgün ilerlemesini sağlamak oluyor. Fikirlerin çoğu zaten daha iş modeli oluşturma sürecinde eleniyor, sağlam iş modeli oluşturulmadan uygulanan fikirlerde ileride tıkanıyor ve ilerleyemiyorlar.

Özet olarak siz siz olun iş fikri yaratmaktan çekinmeyin, yaratıcılık kaslarınızı dinç tutun ama iş uygulamaya geldiğinde uyanık olun. Ciddi zaman, enerji ve para harcayacağınız bir işe girişmeden önce taşların doğru yerlerde olduğundan tekrar tekrar emin olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *